Tartalomjegyzék
A máriatövis, benedekfű hatásai egymást erősítik a különböző májvédő kapszulákban. Érdekesség, hogy a máriatövis és a benedekfű is az őszirózsafélék családjába tartozó növény. Mindkettő vadon főleg a mediterrán száraz, meleg vidékeken terem és a Fekete-tenger vidékén őshonos. A máriatövis népies neve az őszbogáncs, szamárkóró vagy a boldogasszony tövise is. A benedekfű pedig áldott-, keserű bogáncs, áldottfű, pápafű néven is ismert.
Hazánkban vadon csak a máriatövis fordul elő, erdőszéleken, mezőkön, utak mentén gyakran találkozhatunk vele. De termesztik és kiskertekbe is ültethető. A benedekfű – melyet Spanyolországban és Olaszországban nagy mennyiségben termesztenek – vadon csak termesztésből kivadulva fordul elő.
Benedekfű
A benedekfű akár a fél méteres magasságot is eléri. Szára ötélű, elágazó, levelei lándzsa alakúak és tüskések. A fészkesvirágúak családjába tartozó növényt hazánkba a bencés szerzetesek hozták Itáliából és a kolostorok füveskertjeiben termesztették. Rendkívül keserű, a likőripar kedvelt alapanyaga is. De termése a szappangyártásban is hasznosul, ugyanis a szappangyártásra alkalmas zsíros olajat is tartalmaz. Már a népi gyógyászatban is alkalmazták, főleg epehajtásra, emésztés- és étvágyjavításra.
Gyógyászati javallatai:
- emésztőrendszeri panaszok
- gyomorgyengeség
- étvágytalanság
- rossz emésztés
- gyomorrontás
- telítettség érzés
- felfúvódás
- hasmenés
- epe- és máj betegségek
- sárgaság
- övsömör
- herpesz
- bőr- és nyálkahártya-gyulladás
- köszvény
Benedekfű tea készítése
1 teáskanálnyi szárított növényt 2 dl vízben 15 percig áztatva, majd leszűrve, édesítés nélkül fogyasztható. Naponta 2 X 2 dl fogyasztása javasolt étkezés előtt 20 perccel.
Ellenjavallat: Fészkesvirágzatúakra – kamilla, cickafark stb. – allergiások esetében allergiás reakció előfordulhat. Túladagolás esetén émelygés, hányinger, gyomorgörcs fordulhat elő.
Érdekesség: A benedekfű a Svédcseppben is előfordul.
Máriatövis
Már a népi gyógyászatban is ismert és alkalmazott gyógynövény. Fontos gyógyszeripari alapanyag, melynek minden részét feldolgozzák. A benne található szilimarin a máriatövis legfőbb hatóanyaga. Elsősorban a májtisztítás vagy már kialakult májkárosodás, májbetegségek kezelésére használják. Segít a májszövetek regenerálódásában – a májszövetek károsodása a májzsugort idézheti elő – de számos egyéb betegség kezelésében, megelőzésében egyaránt szerepet játszik. A máriatövisben található antioxidáns semlegesíti a májsejtekben lebomló méreganyagokból keletkező szabadgyököket, valamint megakadályozza a méreganyagok bejutását is a májsejtekbe. Emiatt a különböző méregtelenítő- és fogyókúrák esetében is hatékony segítség lehet.
Máriatövis, benedekfű
E két növény együttes hatása felerősíti egymást. A benedekfüvet gyakran fogyasztják teaként, melyet citromfűvel is keverhetünk. Az étrendkiegészítőkben gyakran együtt alkalmazzák őket. Ugyanis a máriatövis kivonat hatását a benedekfű kivonata jótékonyan kiegészíti. Így együttes alkalmazásuk fokozottabb „májtisztítást” eredményez, mindemellett az epetermelést is stimulálja.
Articsókával együtt egyéb jótékony hatások is elérhetők. Ugyanis az articsóka májregeneráló és epehajtó tulajdonsága mellett antioxidáns, emésztést elősegítő hatással is rendelkezik. Hozzájárulhat az egészséges vérzsírszintek fenntartásához.
Fogyasztása jótékonyan hat:
- a májsejtek regenerálódására
- a májtisztításban is segítenek
- hozzájárul az emésztés és a bélrendszer megfelelő működéséhez
- segít az emésztési nehézségek – teltségérzet, puffadás, émelygés – megelőzésében
- az epekiválasztás elősegítésére
- anyagcsere betegségek megelőzésére
Ellenjavallat: termes és szoptató kismamák ne alkalmazzák, és gyerekeknek sem javasolt.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Benedekf%C5%B1
Vissza a kategória cikkeihez