Máriatövis epe

máriatövis epe betegségek, problémák esetében is hatékony segítség? Ez a gyógynövény elsősorban ugyanis májvédő hatásáról ismert. Már a kínai orvoslásban is alkalmazták jótékony hatását. A máriatövis – ez az őszirózsafélék családjába tartozó növény ugyan – a Földközi-tenger mediterrán vidékein őshonos, de napjainkra a világ számos pontján termesztik.

Hazánkban már a népi gyógyászatban is ismerték. A 15. században pedig bencés szerzetesek arra is felfigyeltek, hogy mérgezés ellen is hatásos. Ugyanis a máj felelős a belek által felszívott tápanyagok feldolgozásáért. De a méreganyagokat is eltávolítja a vérből, továbbá lebontja az alkoholt és a gyógyszereket is. Kivezeti a salakanyagokat, lebontja a hormonokat és epét termel. Itt raktározódnak a vitaminok, ásványi anyagok és a vas is. Ezenkívül szabályozza a vér összetételét, hogy kiegyensúlyozza a fehérjét, a zsírokat és a cukrokat.

Máriatövis epe- és ezzel kapcsolatos problémákra gyakorolt hatása

A máriatövis vadon is megtalálható – erdőszéleken, réteken, mezőkön – gyakran találkozhatunk vele. Bár kiskertekben is ültethető, hazánkban egyéves növényként termesztik is értékes magjaiért. Ugyanis a máriatövis magja tartalmazza a szilimarin nevű vegyületet, mely a gyógynövény legfőbb hatóanyaga. Fontos gyógyászati alapanyag, a májvédő készítmények egyik fő összetevője.

A hatása régóta ismert és alkalmazott. Elsősorban májproblémák, májkárosodás megelőzésére, kezelésére alkalmazzák. De epe- és bőr problémák, szív-és érrendszeri megbetegedések esetén is használható.

A májnak ugyanis központi szerepe van mind az anyagcsere-, mind a méregtelenítési folyamatokban. De az egyik emésztőszervünk, az epe kiválasztásában is. A máj megbetegedése emiatt komoly hatással lehet az egészségünkre is.

A máj megbetegedésének a tünetei lehetnek:

  • állandó fáradtság
  • hányinger
  • emésztési zavarok
  • étvágytalanság
  • a bőr, körömágy, szemfehérje besárgulása

Az epe megkönnyíti az emésztőenzimek munkáját azáltal, hogy a nagy zsírmolekulákat apró zsírcseppekké oszlatja. Ugyanis az epe kulcsszerepet játszik a zsírok lebontásában. Az epe az epehólyagban található.

Az epehólyag leggyakoribb megbetegedése az epekő, de az epehólyag be is gyulladhat. Az epeproblémákon elsősorban a megfelelő táplálkozással segíthetünk. Ugyanis az epe által okozott panaszok megfelelő diétával, rendszeres táplálkozással enyhíthetők.

Mit kerüljünk, hogy lehetőleg az epekőképződést elkerüljük?

  • zsiradékban gazdag táplálkozás
  • túlzott cukorbevitel
  • stressz
  • túlevés

Az epekőképződés esélyét csökkentheti:

  • a rostban gazdag táplálkozás (bizonyos zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű pékáruk)
  • a rendszeres alkoholfogyasztás kerülése, az alkoholfogyasztás mérséklése
  • rendszeres étkezés
  • megfelelő mennyiségű folyadék bevitel

A zöldségek közül érdemes elkerülni az alábbiakat, ugyanis puffadást, hasfájást okozhatnak: fokhagyma, káposzta, kelkáposzta, karalábé, karfiol, paradicsom, retek, uborka, vöröshagyma, zeller, zöldpaprika. Ezek puffasztó hatását fedő nélküli főzéssel, forrázással, besózással, a főzőlé leöntésével tudjuk csökkenteni.

De a szárazhüvelyesek – bab, borsó, lencse – is mind kerülendők epediéta esetében.

Gyümölcsök általában egyéni tolerancia alapján fogyaszthatók, de jellemzően az apró magvasak – mint a málna, eper, ribizli, szeder – problémát szoktak jelenteni.

Az olajos magvakdió, mogyoró, mandula – bár nagyon egészségesek, éppen magas zsírtartalmuk miatt nem ajánlottak.

A fűszerekkel is érdemes óvatosan bánni. Az erős, csípős fűszereket – mustár, torma, csípős paprika, fahéj, szegfűszeg – ajánlott óvatosan használni. De gondot jelenthet a hagyma, fokhagyma is. A zöldfűszerek – főleg szárított formában – nem okoznak problémát.

Gyógynövények az epebántalmakra

Az epehólyag és az epeutak munkáját azonban gyógynövények is segíthetik. Ezek közé tartozik a vérehulló fecskefű, a gyermekláncfű, a kurkuma és az articsóka is. Ez utóbbi kettő a májat több epe termelésére készteti, ezáltal segítve az emésztést. A máriatövis is segíti a máj és az epe egészséges működését.

Máriatövis ellenjavallat: Számos különböző gyógynövény kivonat, por, őrlemény, kapszula kapható. Minden esetben érdemes kezelőorvossal konzultálni a fogyasztásukat megelőzően. Annak ellenére is, hogy az aktív hatóanyagban gazdag magok nem mérgezőek. Epeutak elzáródása esetén nem javasolt máriatövis készítmények fogyasztása.

https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1riat%C3%B6vis

Vissza a kategória cikkeihez