Tartalomjegyzék
A máriatövis ez a csodaszép lila virágú növény már évszázadok óta ismert gyógynövény, mely számos feldolgozási formájában rengeteg felhasználási lehetőséggel kecsegtet. A természet adta csodaszernek is tartják. Bár a gyógy- és fűszernövények évezredek óta jelen vannak az életünkben, mára a fitoterápia sokak szemében negatív érzelmeket kelt. Pedig nem kuruzslás, hiszen már az őseink is ismerték és használták a gyógynövényeket a különböző betegségek kezelésére, illetve egészségük megőrzésére egyaránt. Már a 15. században rájöttek bencés szerzetesek, hogy ez a növény mérgezések ellen is hatásos.
Elnevezése
Nevét egy legendának köszönheti, mely a levelein található tejfehér csíkokkal kapcsolatos. Úgy tartják ugyanis, hogy Mária az egyiptomi menekülése során megállt megszoptatni a Kis Jézust és ekkor csöppent néhány csepp anyatej a növény leveleire. Mivel pedig az anyatej csodatévő erővel rendelkezett, így ettől kezdve minden ilyen fajtájú virág fehér erezettel nőtt mindenhol a világon.
Máriatövis jellemzése
Őszbogáncs, szamárkóró vagy boldogasszony tövise néven is ismert az őszirózsafélék családjához tartozó növény. Eredendően a Földközi-tenger mediterrán térségén őshonos, de világszerte termesztett meleg- és szárazságtűrő növény. A termését hasznosítják gyógyászati célokra.
Hazánkban egyéves növényként termesztik, de kiskertekben is ültethető. 1,5-2 méter magasra is megnő, egyenes szárú, rostos karógyökerű növény, melynek hajtása a tenyészidő félidejében tőrózsás. A levelei nagyok, osztottak és fehérrel márványozottak, a levélcsúcs tövises.
Hosszú hajtása 5-10 felé ágazik, szárölelő levelei alig tagoltak. Június-júliusban nyíló 6-8 cm átmérőjű, lila virágai fészekvirágzatba rendeződnek. A fészkeket szúrós pikkelyek borítják. Kaszattermése gyógyszeripari alapanyag. Közepesen burjánzó növény, mely termését szúrós mivolta miatt kombájnnal gyűjik be.
Viszonylag könnyen elszaporodik műveletlen területeken, legelőkön, sövények mentén egyaránt.
Melyik részét használjuk?
A leveleket tavasszal szedik és árnyékban szárítják. A gyökereket tavasszal vagy ősszel gyűjtik és szárítják. Magjait a fészkekből szárítás után rostálják ki.
Máriatövis jótékony hatásai
A máriatövis hatása elsősorban a bogáncsszerű virágjában található rengeteg apró magnak köszönhető. Ezek tartalmazzák ugyanis 60-70 %-ban a szilimarin nevű hatóanyagot, mely széles körben alkalmazott összetevője a különböző májgyógyszereknek. Ugyanis ez a vegyület csökkenti a májszövetek károsodását és elhalását okozó anyagok negatív hatásait.
Alkalmazható:
- májkárosodás, májproblémák
- epeműködési problémák esetén
- étvágynövelésre
- szív- és érrendszeri megbetegedések esetén
- érelmeszesedés csökkentésére
- a stroke és a szívinfarktus kockázatának csökkentésére
- hatékony az öregkori elbutulás, a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának lassításában
Megtalálható tea, kapszula, olaj formájában is.
Ellenjavallatok
Az aktív hatóanyagban gazdag magok ugyan nem mérgezőek, de csak orvosi rendelvényre alkalmazhatóak.
Máriatövis felhasználása
A növény minden része felhasználható, ehető.
Porrá őrölve: alacsony vérnyomás ellen használják.
Gyökerét: ha a gyökeret fehérborban áztatjuk, kiváló étvágygerjesztőt kapunk.
Teáját májproblémák, epeműködés helyreállítása esetén alkalmazzák.
Tinktúraként, cseppek formájában szintén hatékony, mely szedését, alkalmazását orvos javasolhatja.
Hajtásait: konyhai felhasználásra a friss, zsenge hajtásait salátaként használják tavasszal. Leveleit és a szárát salátákba, levesekbe, köretként és pitében is felhasználják. Szárának íze a spenóthoz és a káposztához hasonló.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Gy%C3%B3gyn%C3%B6v%C3%A9ny
Vissza a kategória cikkeihez